Trafika

Zmije

Mediaserver

Svět namodro

Prague Internet World

Media Internet Agency

Media Internet Agency

Trafika

Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 22.2.2000
Autor: Miroslav Korecký
Strana: 2
Zpět na výsledky vyhledávání

Případ "Pobuda" nahrál hlasům pro omezení milostí

Další důkaz toho, že milosti potřeb ují změnu, říkají politici po omilostnění drogového dealera Stanisla v a Pobudy .

PRAHA Prezident opět šlápl vedle: omilostnit člověka, který prodává dětem drogy, je další nebezpečný signál pro veřejnost. Tato slova se ozývají mezi politiky poté, co prezident Václav Havel udělil milost devatenáctiletému Stanislavu Pobudovi z Frýdku- -Místku. Ten byl odsouzen ke čtyřem letům vězení za to, že třem chlapcům, z nichž jednomu ještě nebylo 15 let, prodával marihuanové cigarety. Politici poukazují na to, že to není první podobný případ: už před časem Havel omilostnil ženu z Teplic, která měla být potrestána za výrobu a držení drog. "Je to zodpovědnost pana prezidenta. Nedivím se ale, že to nahrává snahám omezit jeho právo udělovat milosti," říká místopředseda KDUČSL a odborník na problematiku drog Pavel Severa. Když už se Havel pro milost rozhodl, měl podle Severy alespoň konstatovat, že stojí na straně boje proti drogám. Nelibě se o Havlově rozhodnutí vyjadřují také někteří politici ODS a celá KSČM. "Kdyby se z toho mělo stát pravidlo, které by hovořilo pro změkčený přístup k distribuci drog, bylo by to zlé," tvrdí místopředseda Občanské demokratické strany Petr Nečas, byť by i on v Pobudově případě volil raději přísný nepodmíněný trest. "Kdyby prezident omilostnil konzumenta drog, rozuměl bych, že má pro ně slabost. Jde-li o dealera, poškodil vše, co se u nás v oblasti boje proti drogám udělalo," tvrdí šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip.

Co nám říká prezident
Někteří politici naznačují, že nejen "drogové", ale i jiné Havlovy milosti vysílají do společnosti nebezpečné signály. Jen v poslední době byla podobných milostí řada. Opilá žena za volantem, která způsobila smrt cyklisty, policejní ředitel, který nezákonně bránil srazu skinů, romská žena z Matiční ulice, která urážela český národ. "Její výrok `jste sviňáci, Češi' povýšil Václav Havel na legitimní výrazový prostředek. V řadách problémových občanů to může vzbudit pocit, že tato slova mohou běžně používat," tvrdí primátor Ústí nad Labem Miroslav Pátek. Prezidentská kancelář má jiný názor. Milost pro ženu z Matiční ulice odůvodnila slovy, že "televize Nova zneužila jejího rozčilení", případ policejního ředitele zase tím, že "stál na straně práva".
Také sociolog a analytik veřejných průzkumů Stanislav Hampl ale míní, že veřejnost si Havlovy milosti překládá jednoduše: prezident, resp. stát, toleruje to a to. "Řadu lidí to může dezorientovat v chápání, co právo vůbec znamená. Dá se snad hovořit až o relativizaci vztahu k právu," říká Hampl.
Miroslav Korecký

Fotografie:
Čeští politici i odborníci se bojí signálů, které dává prezident Havel svými milostmi
Foto archiv LN

Zdrojem zpráv jsou LIDOVÉ NOVINY. © Copyright Lidové noviny, a.s. 2000
Zpracovatelem dat je Anopress, s.r.o.


Zpět na výsledky vyhledávání

Tento článek byl nalezen fulltextem M.I.A. (http://fulltext.mia.cz)


M.I.A., a.s. © 2000 M.I.A., a.s.
e-mail: