Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 21.9.1999
Strana: 12
Zpět na výsledky vyhledávání
Okolo konopí se točí peníze i politika
reuters
Milovaná i nenáviděná. Marihuana tu vždy byla a vždy bude a přes různá gesta politiků jí prý stále více přichází na chuť i západní svět.
LONDÝN Bill Clinton ji nikdy nešlukoval, Calvin Klein ji využíval pro inspiraci při tvorbě módních návrhů, pacienti s rakovinou kvůli ní porušují zákony a zločinci v Kongu jsou nuceni ji kouřit, dokud neztratí vědomí. Řeč je o marihuaně jedněmi uctívaná "svatá bylinka", druhý-mi proklínaná jako "plevelzabiják". Ačkoli ve většině zemí světa je zakázána, peníze, které se kolem ní točí, z ní činí jednu z nejatraktivnějších obchodních komodit. "V globálním měřítku se marihuany prodá asi za 100 miliard liber ročně," tvrdí britský publicista Patrick Matthews. On sám se odvrátil od psaní o víně, které mu vyneslo řadu odborných ocenění, aby napsal knihu Kultura konopí. "Když může existovat světový atlas vína, proč nemít taky jeden o marihuaně? Proč by si měli užívat jen znalci vína, když kultura konopí je rozšířena po celém světě?" říká Matthews. "S marihuanou měla údajně zkušenosti i královna Viktorie. Louis Armstrong byl rovněž velkým příznivcem, stejně jako Charles Baudelaire, Paul McCartney a další a další."
Západní svět není žádný svatoušek
Kuřte ji, jezte ji, uctívejte ji nebo ji nenáviďte, marihuana je tu od pradávna a zůstane tu s námi, píše ve své knize Matthews. Američtí farmáři museli kdysi konopí povinně pěstovat pro výrobu plátna, plachet a papíru. I v zapřisáhle "antimarihuanové" Francii funguje dnes konopný průmysl, mezi jehož výrobky patří například i zvláštní cigaretové papírky. Pro Matthewse je kultura marihuany všudypřítomná. "Klidně můžu prohlásit, že Západ má silně vyvinutou kulturu konopí. Jednoduše proto, že jí tu zkonzumujeme celá kvanta. Jen v Británii vyzkoušelo marihuanu 40 procent mladých lidí. Podle různých odhadů zde dosahuje obrat v této obchodní oblasti výše jedné až tří miliard dolarů. Ve Spojených státech představuje marihuana čtvrtou nejhodnotnější plodinu," říká Matthews. "Skutečnost, že je ilegální, navíc znamená, že si díky ní nevydělávají jen pěstitelé a obchodníci, ale i celníci, policisté, gangsteři a autoři pěstitelských příruček."
Marihuana a lékařství osvědčená kombinace
"Kultura, do níž patřím, je spíše alkoholická než marihuanová," říká Matthews. "Je to záležitost respektu a konformity. Stejně jako začnete do práce nosit oblek, začnete kouřit méně konopí, když vaše studentská léta odezní." Přesto se nedá říci, že by marihuaně holdovali jen studenti. Dva z konžských národů, Kassaiové a Balabové, v tomto století vytvořili kult, který z marihuany činí na jedné straně lék a symbol míru a na druhé ji používá jako formu trestu pro zločince, kteří jsou nuceni ji kouřit tak dlouho, až ztratí vědomí. Ve Švýcarsku touto rostlinou vycpávají aromaterapeutické polštářky, jejichž používání je legální až do doby, než je někdo rozřízne. V některých amerických státech ji lékaři mohou legálně předepisovat pro utišení bolesti. Stejnou cestou se pomalu vydává i Británie, která nyní testuje její léčivé účinky na skupině dobrovolníkůpacientů s rakovinou, kteří prohlásili, že by ji kouřili tak jako tak. Využití konopí v lékařství není ovšem nic nového už starověcí Římané ji používali pro utišení bolesti při porodu a ve viktoriánské Anglii jí ženy tlumily menstruační potíže. Patrick Matthews však kromě schopnosti rozesmávat a léčit přičítá marihuaně ještě jednu záslužnou vlastnost spojovat rozdílné kultury. "Stejně jako evropská kuchyně a víno vylákaly generaci mých rodičů z jejich dobrovolné ostrovní izolace, funguje hašiš a marihuana jako návnada, díky níž Evropané a Američané přišli do kontaktu s Mexičany, Afričany, Afghánci, Thajci a Indy v atmosféře objevování a rovnosti. Je příjemné vidět bílou rasu, jak si uvědomuje svůj kulturní deficit."
Zpět na výsledky vyhledáváníTento článek byl nalezen fulltextem M.I.A. (http://fulltext.mia.cz)
© 1999 M.I.A., a.s. e-mail: webmaster@mia.cz Všechna práva vyhrazena. |