<< předchozí článek Poslední strana, strana 12 následující článek >>

Vědci prý objevili důvod, proč marihuana tiší bolest

Vyvinout nové léky tišící bolest by mohl usnadit výzkum, na jehož základě objevili američtí vědci látku, kterou mozek uvolňuje ke zmírnění bolesti. Její složení je prý velmi podobné marihuaně.

WASHINGTON - Že konopí utišuje bolest, ví lidstvo již několik století. Teprve nyní ale existuje vysvětlení: testy na zvířatech ukázaly, že zmírnění bolesti způsobuje v mozku látka, podobná marihuaně. Bolest je vyvolána uvolněním přírodních látek anandamidů v mozku, které mají údajně velmi podobné chemické složení jako marihuana. Toto tvrzení amerických vědců by mohlo podle nich vysvětlit, proč může marihuana tišit bolest. Nejnovější výzkum se tak zařazuje mezi řadu studií, které dokazují, že substance patřící do skupiny anandamidů plní v mozku mnoho důležitých funkcí.

Účinky konopí znali lékaři již před staletími
Anandamidy jsou prostředky přenášející vzruch do nervového systému. Jejich značné podobnosti s cannabinoidy v chemickém složení využívali lékaři již v minulých stoletích. Přestože neznali důvod účinků, používali konopí při léčbě k tišení bolesti. Profesor psychologie z Brownovy univerzity v Providence v americkém státě Rhode Island Michael Walker objevil při pokusech s krysami, že mozek produkuje anandamidy ve chvíli, kdy je podrážděno místo, jež je známé svou důležitou funkcí při zmírňování bolesti. Stejného výsledku prý dosáhl Walker společně se svými kolegy i při aplikaci bolestivé formalínové injekce. Vyměšování anandamidů tedy tiší bolest, píší vědci ve své studii. Američtí odborníci při svých pokusech sice krysy uspali, signály bolesti a průběh působení anandamidů však mohli měřit novým spektrometrem, který je schopen zachytit i nepatrné množství substancí. Podle Walkera by se tyto poznatky mohly brzy začít využívat pro rozvoj nových léků na zmírnění bolesti. Prostředek, zvyšující koncentraci anandamidů, by prý mohl být velmi účinný a užitečný.
"Existuje mnoho druhů bolestí, které nejsou dnes dostupné léky dostatečně schopny omezit," tvrdí Walker ve své studii. "O možnostech vyvinutí různých metod tišení pro různé druhy bolestí se koneckonců hovoří již delší dobu," dodává. Další výzkumy ale objevily i jiné funkce, které by anandamidy mohly v těle plnit. Letos v květnu přišli například odborníci z univerzity v Kalifornii v Irvinu na to, že u lidí trpících schizofrenií se tato látka vyskytuje v mozku téměř v dvojnásobném množství oproti lidem zdravým. Anandamidy jsou prý schopny zlepšovat i rozsah tělesných pohybů a koordinaci.

kat


<< předchozí článek Poslední strana, strana 12 následující článek >>